O MNIE

KILKA SŁÓW O MOJEJ ZAWODOWEJ I ŻYCIOWEJ DORDZE

Profesjonalnie od wielu lat zajmuję się wokalistyką, kompozytorstwem, dyrygenturą i produkcją muzyczną.

INFORMACJE FORMALNE

WERONIKA KORTHALS – urodzona w Pucku piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka, animatorka kultury. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku (dyrygentura chóralna, wokalistyka). Zwyciężczyni „Szansy na Sukces” (odcinek z Violettą Villas oraz wydanie specjalne programu, w którym laureaci wykonywali utwory z musicalu „Metro”) i ogólnopolskich festiwali: m.in. Bursztynowy Mikrofon, Alleluja czyli Happy Day, Fetting Festiwal czy Gama. Występowała na Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu, w Sopocie, w musicalu „Metro”. Była wokalistką zespołu Ha-Dwa-O!

Ma na swoim koncie solowe płyty z utworami śpiewanymi po
kaszubsku („Na wiedno”, „Velevetka” „W darënkù na
Gòdë”
), a także albumy „On” z poezją
Jana Twardowskiego oraz “Więcej wierzyć” z
wierszami Karola Wojtyły. Jej kompozycje i głos można usłyszeć
na kilkudziesięciu albumach. Pomysłodawczyni oraz autorka muzyki w
projekcie ZoZi – piosenki edukacyjne dla dzieci (wszystkie trzy płyty
są bestsellerami Empiku).

Otrzymała Skrę Ormuzdową, Nagrodę Remusa, tytuł „Kaszubski
Artysta Roku”
, a także Srebrną Tabakierę Abrahama za
działalność na rzecz Pomorza i Kaszub.

Wiosną 2023 r. ukazała się płyta „Norda”, na
której Weronika śpiewa swoje kompozycje do wierszy poetów z
północnych Kaszub.

 

Właśnie pracuje nad solową płytą z autorską muzyką do
tekstów Łukasza Tartasa.

KILKA SŁÓW ODE MNIE

Przyszłam na świat w Pucku, a moje serce zostało w rodzinnym domu w Połczynie. Los rzuca mnie w różne miejsca: Warszawa, Gdańsk, Reda i koncerty w całej Polsce.

Pierwszy telewizyjny występ to „Szansa na Sukces” z Violettą Villas. Piosenka „Nie ma miłości bez zazdrości” przyniosła mi wówczas zwycięstwo. Potem kolejna wygrana w „Szansie” (specjalne wydanie) po której przyszedł angaż do musicalu „Metro” w teatrze Buffo w Warszawie. Sprawy zaczęły nabierać tempa. Nawiązałam współpracę z zespołem Ha-Dwa-O! Pierwsze profesjonalne teledyski, płyta „Cud”,  występ na opolskich Premierach, preselekcje do Eurowizji i mnóstwo koncertów. Cały czas jednak czułam potrzebę dalszego muzycznego rozwoju. Dlatego też zaczęłam studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie ukończyłam dyrygenturę chóralną i wokalistykę.

Równocześnie prowadziłam życie estradowe. Na festiwalu w Opolu pojawiłam się ponownie, tym razem w repertuarze Kabaretu Starszych Panów. Po zawieszeniu działalności Ha-Dwa-O! nagrałam kilka różnorodnych płyt. „Na wiedno” ,  „Velevetka”, “W darënkù na Gòdë” ściśle związane są z moimi kochanymi Kaszubami. Szczególnym sentymentem darzę płytę „On” z poezją ks. Jana Twardowskiego.

Po drodze założyłam zespół „The Coast”, z którym nagraliśmy piosenkę „Falalalala” bardzo ciepło przyjętą przez słuchaczy i stacje radiowe. Nagrałam też „Do dna” – piękny duet z Grzegorzem Skawińskim.

W 2020 ukazała się płyta pt. “Więcej wierzyć”, na której wykonuję wiersze Karola Wojtyły.

Moje muzyczne życie cały czas się rozwija i zmienia. Często zasiadam w jurorskich składach na przeróżnych konkursach wokalnych, prowadzę grupy wokalne i komponuję piosenki dla siebie i innych wykonawców (m.in. dla ZoZi – płyty z piosenkami edukacyjnymi dla dzieci).

 

W 2023 r. ukaże się płyta “Norda” – wiersze kaszubskich poetów z moją muzyką. Trzymajcie kciuki za kolejne działania!

Scroll to Top